Odwadniacze pływakowe
Odwadniacz pływakowy kulowy dobrze pracuje przy zmiennych obciążeniach i dodatkowo zapewnia duży upust kondensatu. Może posiadać wbudowany odpowietrznik i/lub eliminator korków parowych a także zawór zwrotny i filtr siatkowy. Kula pływaka nie jest odporna na uderzenia wodne, więc odwadniacz pływakowy nie powinien być używany w instalacjach gdzie takie mogą wystąpić.
Jest szczególnie zalecany przy odwadnianiu rozdzielaczy pary, separatorów skroplin, wymienników ciepła i kociołków grzewczych.
Ważnym parametrem przy doborze odwadniacza pływakowego jest ciśnienie różnicowe na jakie ma pracować, gdyż wpływa ono na dobór regulatora odwadniacza, a tym samym na jego wydajność. Przy zamówieniu należy również określić czy odwadniacz ma być przystosowany do pracy na pionowym czy poziomym odcinku rurociągu.
Należy również pamiętać o zabezpieczeniu odwadniacza pływakowego, przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, filtrem siatkowym, w przypadku gdy nie posiada filtra wewnętrznego. Za odwadniaczem często instalujemy system kontroli pracy odwadniacza w postaci wziernika jedno lub dwu okienkowego
Występuje w wersjach gwintowanej, kołnierzowej oraz z końcówkami do spawania w rozmiarze od DN15 do DN100
- Materiały z których może być wykonany odwadniacz pływakowy to :
- żeliwo szare dla ciśnień do PN16
- żeliwo sferoidalne dla ciśnień do PN25
- staliwo dla ciśnień do PN40
- stal nierdzewna do PN40
Wewnętrzne element odwadniaczy są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej
W ofercie oprócz nowych odwadniaczy posiadamy również części zamienne dla produktów producentów takich jak : Spirax Sarco, ARI Armaturen, TLV, Gestra