Jak działa reduktor ciśnienia pary?

managerArmatura parowa, Bez kategorii

reduktor ciśnienia

Dlaczego i komu potrzebny jest reduktor ciśnienia pary?

Jednym z najczęściej stosowanych mediów w przemyśle grzewczym jest para wodna. Nic w tym dziwnego – stosunkowo łatwo ją wytworzyć i dystrybuować. Para przenosi też duże ilości energii przy stałej temperaturze i ciśnieniu. Najczęściej jednak urządzenia odbiorcze wymagają niższej temperatury i ciśnienia tego medium niż tych, które panują w rurociągach. Między innymi z tego powodu (ale też ze względów bezpieczeństwa) stosuje się reduktory ciśnienia pary.


Zawory bezpośredniego działania i pilotowe jako reduktory ciśnienia pary

Współczesna armatura przemysłowa obejmuje wiele rozwiązań do redukcji ciśnienia pary. Najpopularniejsze jednak są reduktory ciśnienia pary jako zawory bezpośredniego działania i pilotowe. Pierwsze z nich działają na bardzo prostej zasadzie: regulacja odbywa się na pokrętle zaworu, niepotrzebna jest zewnętrzna linia impulsowa. Tego typu zawory redukują ciśnienie pary w stopniu 10:1. Najczęściej znajdują one zastosowanie w pralniach, u producentów żywności, rozwiązaniach nawilżana powietrza i nagrzewnicach. Z kolei jeśli chodzi o reduktory pilotowe, są one trochę bardziej skomplikowane. Korpus zaworu zawiera tak naprawdę dwa zawory. Jeden działa podobnie jak zawór bezpośredniego działania (zawór pilotowy) i zawór główny. Pierwszy z nich działa na membrany, a te na tłok, który reguluje otwarcie zaworu głównego. Zawór pilotowy jest więc bardziej wydajny, niż ten bezpośredniego działania. Mogą one redukować ciśnienie w stopniu nawet 20:1. Zawory pilotowe są bardziej wrażliwe na zmiany ciśnienia w instalacji. Znajdują zastosowanie między innymi w szpitalach, mleczarniach, browarach i zakładach chemicznych.

Dobór reduktora ciśnienia pary

Dla efektywności działania całej instalacji reduktor ciśnienia pary należy wybrać bardzo skrupulatnie. Mówi się, że reduktor ciśnienia pary powinien pracować w przedziale 60-80% maksymalnej wydajności. Przewymiarowanie sprawi, że będzie pracował głośno, nieprawidłowo, a do tego szybko się zużywał. Jeśli z kolei wybierzemy reduktor za mały, nie uda mu się osiągnąć wartości zadanego ciśnienia nastawy (średnica zaworu może przepuścić tylko określoną ilość pary), a po osiągnięciu maksymalnej wydajności pozostanie w nim, czyli po prostu nie będzie można regulować ciśnienia za zaworem. Problemem dla poprawnego działania reduktora może być też przewymiarowana lub zbyt mała średnica rurociągu. Jeśli szukają Państwo pomocy w kwestii doboru reduktora ciśnienia pary, służymy pomocą.