Zawory pływakowe odpowiedzialne są za automatyczną regulację poziomu wody (lub innego czynnika) w zbiorniku i uzupełnianie jej zapasu. Większość zaworów pływakowych składa się z trzech głównych elementów: modułu przyłączeniowego z uszczelnieniem, ramienia i pływaka zapewniającego wyporność. Ustawienie pływaka można regulować, a co za tym idzie – ustalać właściwy poziom napełnienia.
Jak działają zawory pływakowe kołnierzowe?
Zasada działania zaworu pływakowego jest dość prosta. Gdy poziom wody w zbiorniku jest niski, zawór pozostaje otwarty. Stopień otwarcia zaworu pływakowego odpowiada stopniowi otwarcia zaworu głównego. Gdy otwiera się zawór główny i woda zasila zbiornik, jej poziom podnosi się, a zawór pływakowy – zamyka i pozostaje w takim stanie do czasu gdy poziom cieczy opadnie. Ciśnienie nad zaworem głównym wrasta, przez co również i on się zamyka, gdy lustro wody osiągnie maksymalny poziom. Zawory pływakowe, tak jak inne elementy armatury przemysłowej dobiera się między innymi pod kątem czynnika roboczego, z jakim mają pracować. Zastosowanie czynników agresywnych czy ściernych wymaga montażu odpornego na ich działanie zaworu. Montaż zaworu pływakowego wymaga zachowania właściwej odległości między rurociągiem zasilającym a rurą ssawną pompy.
Zastosowanie zaworów pływakowych kołnierzowych
Zawory pływakowe używane są w szerokim zakresie w instalacjach o charakterze przemysłowym i komercyjnym, a także w pożarnictwie. Ich stosunkowo prosta budowa oraz wytrzymałe materiały użyte do ich produkcji przekładają się na łatwość użytkowania, konserwacji i trwałość funkcjonowania. Możemy spotkać je w zakładach przetwórstwa spożywczego i liniach produkcyjnych napojów. Szerokie zastosowanie znajdują również w zakładach zajmujących się produkcją kosmetyków oraz różnego rodzaju przedsiębiorstwach chemicznych. Zawory pływakowe mogą być zaprojektowane tak, by miały określone właściwości, np. nie spieniały czynnika roboczego, miały pionowy dopływ, prowadnicę lub specjalne wzmocnienia samego ramienia, lub całej konstrukcji.