Wybór urządzenia do chłodzenia wody - instalacje przemysłowe
Koszty zakupu - czy to wszystko?
Właściwy dobór medium chłodzącego
Urządzenia do chłodzenia wody - rodzaje
Agregat wody lodowej - chiller chłodzony wodą lub powietrzem
Jednym z popularnych rozwiązań są agregaty chłodnicze -chillery chłodzone wodą lub powietrzem. Temperatura wody technologicznej wynosi w nich od +1°C (przy wyborze chłodzenia wodą), jednak przy zastosowaniu innego czynnika może być ona niższa.
Choć stosowanie chillerów związane jest z dość dużym poborem energii elektrycznej, to jednak da się te koszty znacząco obniżyć. Można np. stosować agregaty w wersji z tzw. freecoolingiem, który w okresach przejściowych i w zimie pokrywa częściowo lub całkowicie zapotrzebowanie na moc chłodniczą.
Wieże chłodnicze
Wieże chłodnicze sprawdzą się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża moc chłodnicza, a więc w zastosowaniach przemysłowych czy np. w dużych obiektach użyteczności publicznej, w których pracują pompy ciepła. Ich zakup będzie tańszy, a same urządzenia nie zabiorą aż tyle miejsca, ile zabrałyby np. dry-coolery. Wieże są ponadto wydajniejsze i zużywają mniej energii elektrycznej przy tej samej wydajności.
Warto jednak pamiętać, że do prawidłowego działania wież chłodniczych konieczna jest wysoka jakość wody, która przepływa przez urządzenie i – inaczej niż w przypadku chłodnicy suchej – ma ona bezpośredni kontakt z przepływającym powietrzem. Wiąże się to z koniecznością stosowania filtrów i preparatów chemicznych o właściwościach antykorozyjnych i/lub biobójczych. W efekcie kontaktu wody z powietrzem do układu dostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego trzeba dbać o regularne czyszczenie filtrów czy dysz tryskaczy, które mogą być zatykane przez zbierające się osady. Z kolei aby uniknąć osadzania się kamienia oraz korozji poszczególnych elementów, woda wprowadzana do instalacji musi być uzdatniona, co wiąże się z koniecznością zakupu stacji uzdatniania.
Aspektem o którym warto pamiętać analizując koszty eksploatacyjne jest też duże zużycie wody na odparowanie oraz ubytki związane z odsalaniem wody.
W ofercie firmy Termo-Technika znajdują się zarówno wieże chłodnicze systemu otwartego lub zamkniętego (temperatura wody niższa o około 3°C od temperatury powietrza zewnętrznego). Oferujemy również wszystkie niezbędne urządzenia i akcesoria gwarantujące ich prawidłowe działanie, a więc stacje uzdatniania, układy odsalania, preparaty chemiczne do kondycjonowania wody.
Dry-coolery
Wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na małe moce chłodnicze, dla pojedynczych lub kilku agregatów chłodniczych średniej mocy, dla freecoolingu a także do odprowadzania ciepła z różnych procesów technologicznych sprawdzą się dry-coolery, czyli suche chłodnice. Są to urządzenia, w których przekazywaniu ciepła nie towarzyszy przekazywanie wilgoci. W klimatyzacji komfortu dry-coolery współpracują z agregatami, w których skraplacz jest chłodzony cieczą (np. szafy klimatyzacyjne z chłodnicą bezpośredniego odparowania czy agregaty wody ziębniczej).
Sercem tego typu urządzeń jest chłodnica, przez którą przepływa medium. Jest ono ochładzane pędem powietrza, generowanym przez wentylatory. Są one rozmieszczone tak, aby powietrze jednostajnie przepływało przez całą powierzchnię chłodnicy.
W tego typu urządzeniach temperatura wody jest niższa o około 3°C od temperatury powietrza zewnętrznego przepływającego przez urządzenie. Aby uzyskać niższą temperaturę medium obniża się temperaturę powietrza poprzez zraszanie adiabatyczne z całkowitym odparowaniem wody. W porównaniu do wieży chłodniczej potrzebne są mniejsze ilości wody do zraszania. Krótszy okres konieczności jej używania jest zależny od wymagań odnośnie temperatury wody chłodzącej. Zaletą tego typu urządzeń jest wyeliminowanie problemu z utrzymaniem jakości wody w obiegu, gdyż przy zraszaniu następuje jej całkowite odparowanie.
W ofercie firmy Termo-Technika znajdziemy dry-coolery płaskie lub w wersji V), dostępne też jako wariant ze zraszaniem wodnym (adiabatyczne). Te ostatnie posiadają dysze, które ułożone są przeciwnie do kierunku przepływu powietrza, dzięki czemu możliwe jest schłodzenie powietrza wlotowego na wymiennik, co przekłada się na zwiększenie jego wydajności.